Jak Twoja firma może stać się bardziej przyjazna dla środowiska?

Jak Twoja firma może stać się bardziej przyjazna dla środowiska?

Zmiany klimatyczne, warstwa ozonowa, ślad węglowy, recykling, zrównoważony rozwój - słyszymy tak wiele modnych słów związanych ze środowiskiem i trudno za nimi nadążyć. Wszyscy chcemy dołożyć swoją cegiełkę, ale wiedza o tym, od czego zacząć, może być trudna, jeśli nie ma się wcześniejszej wiedzy. Jednak w miejscu pracy bycie przyjaznym dla środowiska i zrównoważonym jest ważniejsze, niż mogłoby się wydawać, i przynosi daleko idące korzyści wszystkim w biurze i poza nim.

Po pierwsze, co to znaczy być zrównoważonym środowiskowo? Chodzi o prowadzenie eleganckiego biura, które w żaden sposób nie szkodzi środowisku, pozwala zaoszczędzić na kosztach eksploatacji, a także umożliwia pracę w bezpiecznym i komfortowym otoczeniu. W zrównoważonym rozwoju nie chodzi tylko o to, co tu i teraz, ale także o myślenie o przyszłości.

Być może nie masz funduszy na budowę ogromnego, lśniącego, zrównoważonego budynku biurowego, ale to nic nie szkodzi; istnieje wiele sposobów na to, aby istniejące biuro stało się bardziej zrównoważone, i jest to po prostu kwestia pracy z tym, co już masz. Na przykład, jeśli posiadasz już wysokiej jakości meble biurowe CEO, nie musisz ich wymieniać, wystarczy, że upewnisz się, że pasują do projektu, są wygodne dla pracowników i sprawdzisz, z jakich materiałów zostały wykonane, aby upewnić się, że nie powodują emisji, których możesz nie być świadomy. Czy wiesz, że wiele materiałów wytworzonych przez człowieka właśnie to robi?

Twoja lista kontrolna dotycząca zrównoważonego rozwoju

Dobrze jest usiąść i sporządzić listę rzeczy, które można zmienić, a następnie zająć się jednym problemem po drugim. Na przykład, czy obecnie w budynku prowadzi się recykling? Jeśli nie, to jest to pierwsza rzecz, którą należy wprowadzić. Można zachęcać pracowników do tego typu działań, w tym do segregowania plastikowych i szklanych butelek, papieru, a nawet odpadów spożywczych. Ustawienie pojemników na surowce wtórne wokół miejsca pracy zachęci ich do tego, a Ty możesz spać spokojnie ze świadomością, że tym jednym krokiem robisz wiele dla środowiska.

Po drugie, czy jesteś winny zużywania zbyt dużej ilości energii elektrycznej, gazu i wody? Sprawdź, czego używasz i zastanów się, czy możesz to ograniczyć. Jeśli regularnie pozostawiasz drukarki i monitory komputerowe w stanie gotowości, to jest to pierwsza rzecz, której musisz się pozbyć! Należy również sprawdzić, czy w systemie wodnym nie ma obecnie żadnych wycieków lub nieszczelności, a także temperaturę w miejscu pracy.
Biuro, w którym jest zbyt gorąco, nie sprzyja produktywności pracowników, a ludzie prawdopodobnie zasypiają przy biurkach! Ponadto zużywasz ogrzewanie wtedy, gdy go nie potrzebujesz. To samo można powiedzieć o klimatyzacji, która zapewnia chłodniejsze biuro.

Zobacz tę infografikę, aby zobaczyć, jak...

Źródło: www.zerocater.com/blog/2018/03/26/how-to-make-your-entire-office-greener

Po zmniejszeniu kosztów ogólnych dzięki drobnym zmianom tu i ówdzie, należy zwrócić uwagę na produkty znajdujące się w przestrzeni. Wspomnieliśmy wcześniej, że niektóre elementy wyposażenia mogą emitować szkodliwe dla środowiska emisje, które w dłuższej perspektywie mogą również wpływać na pracowników. Mogą to być takie elementy, jak okucia drzwiowe i rodzaje mebli. Nie zapominaj, że zrównoważony rozwój obejmuje także komfortowe warunki dla pracowników, a to oznacza także wsparcie, np. ergonomiczne krzesła.
Twoja stołówka może również zdecydować się na wprowadzenie produktów ekologicznych, aby zadbać o zdrowie pracowników i jednocześnie przyczynić się do ochrony naszej planety.

Stawanie się bardziej zrównoważonym nie polega na całkowitym przebudowywaniu od podstaw, ale na wprowadzaniu drobnych zmian, jedna po drugiej, aby z czasem osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju. Nie każda firma dysponuje budżetem pozwalającym na wprowadzenie gruntownych zmian od razu, ale każda drobna zmiana pozwoli zaoszczędzić pieniądze i przyczyni się do ochrony środowiska. Wszystko to składa się na lepsze morale pracowników, większą produktywność i oczywiście większe zyski.

W Calibre Office Furniture jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz ratowania planety, co Ty zrobisz w pierwszej kolejności?