Jakie meble wybrać do biura?

Jakie meble wybrać do biura?

Dla wielu z nas biuro jest drugim domem. Nie warto tutaj dyskutować, czy taki stan rzeczy jest dobry, czy jest to ocieranie się o patologię życia codziennego, warto przyznać że jest to rzeczywistość. Taki jest fakt i trzeba nim umieć odpowiednio zarządzać. Bez biura zresztą nie da się obejść, albowiem tam znajdują się najważniejsze urządzenia i odpowiednio uposażone stanowisko. Jest to przede wszystkim miejsce pracy, miejsce spotkań biznesowych, przyjmowania klientów, a także organizowania różnych eventów mniej formalnych, jak na przykład bankietów i koktajli. Przygotowując jego aranżację trzeba cały czas myśleć o kwestiach technicznych, formalnych i czysto praktycznych, Trzeba dążyć do ładu i harmonii, ale dróg do tego celu jest oczywiście wiele. Najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, czy poszukujemy raczej klasycznych przestrzeni z drewnianymi meblami typu regały i biurka, czy raczej chcemy pójść w bardziej nowoczesne rozwiązania i postawić na więcej metalu lub tworzyw sztucznych.

Nowoczesność. Stawiając na meble nowoczesne trzeba umieć rozróżnić kluczowe elementy biura od kwestii pobocznych. Kwestiami pobocznymi są na przykład lampy umieszczone w podłodze czy tablice multimedialne. Są to rzeczy typowo drugorzędne, a pierwszorzędnymi wykorzystywane meble, bo to one zadecydują o jakości aranżacji całości. Postawienie na stosunkowo proste i dynamiczne meble nowoczesne pozwoli uzyskać rzutkie wnętrze i stworzyć wrażenie, że ta cecha jest charakterystyczna dla całej organizacji. Najłatwiej meble nowoczesne można scharakteryzować jako połączenie prostoty, szyku i elegancji. Wszystko powinno być dostosowane do nowoczesnych urządzeń i nie powinno być też zbędnych zdobień. Wykorzystuje się za to sporo dodatków ze szkła i metalu, a fotele biurowe są bardzo rozbudowane, skomplikowane i cechuje je agresywna kolorystyka. Do tego powinna być też stworzona jakaś strefa relaksu.

Tradycja. Tradycyjna aranżacja biura często wykorzystywana jest do podkreślenia prestiżu firmy, która z niego korzysta. Jest ona charakterystyczna dla dobrych banków i kancelarii prawnych. Opiera się zwykle o drewno i skórę. Tradycyjne pomieszczenie powinno mieć wyraźnie zaznaczoną hierarchię stanowisk pracy, a biuro szefa powinno wręcz udawać siedzibę magnacką. Jego centralnym punktem jest zawsze biurko, a elementem koniecznym wieloelementowa szafa. Przy przygotowywaniu wnętrz klasycznych trzeba zawsze myśleć o drobnych dodatkach i dekoracjach, na przykład lampach stojących, obrazach i fotografiach na ścianach, stylizowanych meblach użytkowych i nawet bibelotach.