Czytanie między wierszami

Czytanie między wierszami

Czy zawsze wierzysz ludziom, kiedy mówią? Czy też wstrzymujesz się z osądem i obserwujesz ich język ciała, sprawdzasz ich niewerbalne wskazówki i próbujesz w rezultacie złożyć pełny obraz?

Ostatnia opcja jest najlepsza.

Chociaż lepiej byłoby móc założyć, że każdy mówi prawdę, kiedy mówi i że nikt nie ukrywa szczegółów, ponieważ nie chce, abyś coś wiedział, nie zawsze możemy to zrobić. Nie zawsze jest to rozumiane w sposób złośliwy i nie zawsze chodzi o celowe kłamstwo. Na przykład, może to być kolega, który siedzi przy swoim fotelu biurowym i wygląda na opuszczonego, ale mówi ci, że nic mu nie jest. Może to być współpracownik, który zmaga się z obciążeniem pracą i odczuwa duży stres, ale nie chce się do tego przyznać z obawy przed oceną.

Skuteczny komunikator potrafi zebrać cały obraz i czytać między wierszami. W dużej mierze sprowadza się to do zrozumienia komunikacji niewerbalnej.

Sprawdź poniższą infografikę, która mówi bardziej szczegółowo o tym, czym właściwie jest komunikacja niewerbalna.

Źródło - https://balancedworklife.com/nonverbal-communication/

Główne punkty, na które należy zwrócić uwagę to:

  • Język ciała
  • Wyraz twarzy
  • Gesty rąk
  • Kontakt wzrokowy, czy jest obecny czy nie
  • Ton głosu i szybkość mówienia - Tak, są werbalne, ale nie chodzi o rzeczywiste słowa, są one tematem pobocznym

Komunikacja niewerbalna może całkowicie zanegować zestaw słów. Na przykład słynny jest "Jestem w porządku", ale jeśli język ciała kogoś dosłownie krzyczy "Nie jestem w porządku", jak możesz uwierzyć w ich słowa? Nie możesz!

Umiejętność odczytywania wskazówek niewerbalnych oznacza, że jesteś o wiele lepszym komunikatorem, ale także lepszym współpracownikiem, ponieważ możesz w większym stopniu zrozumieć swoich kolegów. Możesz czytać między wierszami i uzyskać pełny obraz, ponieważ te słowa nic nie znaczą, gdy język ciała i inne znaki niewerbalne nie wspierają go.

Oczywiście umiejętność odczytywania sygnałów niewerbalnych ułatwia również zapewnienie, że wysyłasz właściwe sygnały, gdy jesteś w pobliżu innych ludzi. Oznacza to, że jesteś świadomy języka ciała, że jesteś ostrożny, aby nawiązać kontakt wzrokowy, a nie unikać go, i że upewnij się, że twój ogólny obraz niewerbalny nie jest sprzeczny ze słowami, które mówisz.

Jedynym sposobem na zdobycie tych umiejętności jest praktyka. Rozejrzyj się wokół siebie i spróbuj obserwować trochę więcej. Spróbuj odczytać język ciała i zobaczyć, ile razy uda ci się to zrobić, zrób wszystko, aby czytać między wierszami trochę i zachować go w swoim umyśle, utrzymując wynik na ile razy trafisz w znak. Kiedy poczujesz się trochę pewniej, możesz spróbować działać na tym, co widzisz. Tak więc, jeśli ktoś mówi ci, że jest w porządku, ale myślisz, że nie, wspomnij o swoich obawach, być może mówiąc coś w stylu "cóż, jeśli chcesz o tym porozmawiać, proszę po prostu daj mi znać". To daje drugiej osobie jasny komunikat, że wyłapałeś prawdę, a także pozwala jej na bardziej komfortowe podejście do Ciebie, jeśli chce porozmawiać.

Spróbuj - praktyka czyni mistrza!