Czy bezsenność jest przyczyną problemów w pracy?

Czy bezsenność jest przyczyną problemów w pracy?

W pewnym momencie swojego życia z pewnością doświadczyłeś bardzo złego snu. Całe to podrzucanie i przewracanie się, wstawanie i wstawanie z łóżka, stresowanie się, a potem ostateczne zasypianie na godzinę przed budzikiem do pracy.

Jest to irytujące i sprawia, że czujesz się fatalnie przez resztę dnia, co wpływa na Twoją wydajność przy biurku i Twój nastrój.

Wyobraźmy sobie, jak to jest regularnie. Jeśli często masz problemy z zasypianiem, budzisz się regularnie, a po przebudzeniu czujesz się bardzo zmęczony, być może cierpisz na bezsenność w jakimś stopniu.

Niedobór snu to nie żart. Potrzebujemy snu, aby nasz umysł i ciało mogły się zregenerować i naprawić po długim dniu pracy i spotkań towarzyskich. Co więcej, koncentracja i skupienie uwagi przy braku snu są prawie niemożliwe, co utrudnia skuteczną komunikację, podejmowanie decyzji i ogólne zapamiętywanie informacji.

Gdy pomyślimy o rodzajach zadań, które trzeba wykonywać na biurowym stanowisku pracy, okazuje się, że w zasadzie wyczerpaliśmy cały zakres umiejętności potrzebnych do przetrwania dnia pracy, a to wszystko dlatego, że poprzedniej nocy nie spaliśmy zbyt dobrze!

Bezsenność i brak snu to bardzo realne problemy, które mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. Zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu jest istotnym elementem, ale jeśli masz problemy ze snem i wydaje Ci się, że próbowałeś już wszystkiego, być może warto porozmawiać z lekarzem. Wiele osób doświadcza okresów bezsenności, gdy przechodzi przez trudne chwile osobiste lub stresujący okres w pracy, i zwykle one mijają. Jeśli zmagasz się z bezsennością, pamiętaj, że jest to coś, z czym można sobie poradzić i co można przezwyciężyć.

Aby dowiedzieć się, jak bezsenność wpływa na firmy, zapoznaj się z tą otwierającą oczy infografiką

Źródło: www.publichealthmatters.blog.gov.uk/2018/01/18/making-the-business-case-for-sleep

Niektóre z tych danych są niezwykle zaskakujące - 30 miliardów funtów straconych w samej Wielkiej Brytanii z powodu utraty snu i 200 000 straconych dni roboczych! To ogromna kwota, więc z biznesowego punktu widzenia można zrozumieć, dlaczego zapewnienie odpowiedniej jakości snu jest tak ważne. Z osobistego punktu widzenia wszystko sprowadza się do Twojego zdrowia i samopoczucia. Długotrwałe niedobory snu mogą powodować przewlekłe problemy zdrowotne, a wszyscy wiemy, jakie to okropne uczucie, gdy nie śpisz dobrze przez jedną noc - wyobraź sobie, że efekt kumulacyjny występuje przez kilka nocy!

Podejmowanie trudnych decyzji w skórzanym fotelu w sali konferencyjnej nie będzie łatwe, jeśli nie wyspałeś się poprzedniej nocy, a nawet takie zadania, jak przypomnienie sobie, co masz zrobić danego dnia, staną się trudniejsze. W rezultacie istnieje większe prawdopodobieństwo, że popełnisz błąd i zapomnisz o czymś ważnym.

Aby stwierdzić, czy sen ma wpływ na pracę, należy zwracać uwagę na następujące oznaki i objawy:

  • Uczucie ciągłego zmęczenia
  • niemożność skupienia się i koncentracji, nawet po zrobieniu przerwy, wypiciu wody, zjedzeniu czegoś lub użyciu narzędzi ochrony prywatności, takich jak ścianki działowe w biurze
  • Ogólny brak wydajności, tzn. normalnie pracujesz bardzo wydajnie, ale nie możesz spać, aby dotrzymać terminów, bez względu na to, jak bardzo się starasz
  • Zdenerwowanie na osoby z otoczenia z powodu najmniejszej rzeczy
  • Ogólny obniżony nastrój
  • częstsze popełnianie małych (lub dużych) błędów

Zmęczenie nie jest przyjemne i nie chce się w ogóle pracować, a tym bardziej starać. Co więcej, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że rzucisz się na kogoś w biurze i potencjalnie doprowadzisz do konfliktu, tylko dlatego, że czujesz się rozdrażniony i poirytowany bez konkretnego powodu.

Jeśli cierpisz na bezsenność lub ogólnie masz problemy ze snem, spróbuj ograniczyć przed snem ekspozycję na bodźce, np. unikaj głośnej muzyki, filmów akcji lub horrorów i ogranicz czas, jaki spędzasz przy telefonie/tablecie. Możesz także spróbować ciepłej kąpieli, wypić mleczny napój, nie jeść zbyt blisko pory snu i upewnić się, że środowisko, w którym śpisz, jest wygodne i nie jest zbyt gorące ani zimne.